Polikristalin veya Multikristain Fotovoltaik (PV)

Çoklu kristallin(polikristalin veya multikristalin), birbirlerinden ayrı, birçok küçük kristalinlerden oluşmaktadır. Her bir kristal diger baska kristalden yapisal olarak ayrilir. Her bir kristalin sinir cizgileri yapisina göre farklidir Her bir kristalin değişik boyutlar ihtiva edebilirler. Genelinde kristaller, kristal büyüklüğüne göre mikrometreden milimetreye kadar değişik çoklu kristalin olarak adlandırılırlar.
Çoklu kristalin solar hücreleri güneş altında parlaklık arz ederler. Bu nedenle Solar hücresine yaklaşırsanız, daha etkileyici olduğunu görürsünüz. Koyu gri çoklu kristalin hücreleri birkaç metre uzaklıkta neredeyse koyu bir granit gibi etkileyicidirler. Mavi kristalinler güneş altında koyu mavi, altın metal ışıldısı gibi parlarlar.
Solar tekniği kullanan, kaliteye ve değerine önem verenlerin çoklu kristalin (monokristalin) kullanmaları tavsiye edilir. Işınlar, hücre kenarlarına ve yatay düzlemde düstüğünde, koyu ve açık renkler kendini belirgin hale getirir. Yön ve bakış acısı değistiğinde, effeklerde degişir.
Her bir kristal bir digerinden farkli oldugundan, bircok farkli kristal yapisi birarada bulunmaktadir. Monkristall gibi tek bir yapiya sahip olmadiklarindan homojen degillerdir.

Kullanim Alanlari

Solar fotovoltajin kullanildigi her yerde kullanilabilen polikristaller, silisyum(Si) ve bilesenlerinden olusmaktadir. Polikristallerin üretimi monokristallerden(tek tip kristal) daha ucuz oldugundan, monkristallere nazaran daha az randiman verebirler.
Elektrik enerjisi üretiminde de cokca kullanilan polikristaller, üretiminde uygulanilan teknik degerlerinden ötürü, monkristal kadar iyi olabilirler. Elektrik enerjisi üretmek üzere modül secilirken, mono- vey polikristall ayrimi yerine, teknik ederlerini göz önünde bulundurmak önem arz eder. Sürekli yüksek seviyede elektrik enerjisi elde edilmesinin kosullari, sadece güc degerinden degil, isin yansima degerinden de degerlendirilir. Her ne kadar monokristaller polikristallere göre fazla enerji saglasalar da, Monokristallerin üretiminde harcanan elekreik enerjisi polikristallere harcanandan daha fazladir.
Yapaysal üretilmis polikristall elmas taslari, teknik amacli kesim islerinde kullanilmaktadir.

Polikristal Plaka Kristal Ebatlari

Polikristalin solar hücre ebadları monkristalde oldugu gibi üreticiye göre değistiği gibi: azami 156 x 156 mm dir. Enerji birimi kuskusuz kristalin alaniyla dogru orantildir. Elektrik enerjisinin nerede ve ne anacli kullanilacagi, ebatlarin hesaplanmasinda önemli faktördür. Örnegin günes enerji destekli calisan enerji tüketimi cok az olan saat veya hesap makinalarinda bir kac milimetrelik ölcü yeterliyken, elektrik enerji tüketimi daha fazla olan bir baska cihazda, ebatlar buna oranla daha fazladir. Elektrik verimliliği de üretim kalitesine bağlıdır. Takriben laboratuvar değeri %14 - %16 arasında değişir. Yüksek verimlili hücrelerin değeri %18 lere kadar çıkabilir.