Genel

Fotovoltaj sisteminden elektrik enerjisi üretilmesi ayni zamanda cevre bilinciyle de beraber düsünülür. Her ne kadar fotovoltaj tesisinden elektrik enerjisi üretip kendi ihtiyaciniz icin kullanabilseniz de, bu sistem bireysel amacli pahaliya gelir. Enerji depolama masraflarindan kurtulmak ve tesvikten de faydalanabilmek icin tüketim haricinin sebekeye verilmesi tavsiye edilir.
Fotovoltaj solar tesislerinin kurulmasinda hazir maliyet tablosu olmadigi gibi, bina üsterinde catinin yapisi, kullanian mekanige ve statik hesaplarina, arazilerde ise basli basina zemin etüdü önem arzeder.

Fiyat karsilastirmasi

Fotovoltaj panellerinin arz ve talep iliskisine dayali düsüsü fazla gec kalsa da, son yilda önemli düsüsler kaydetmektedir. Tüketicinin talep artisi ve teknolojinin üretime önemli katkisi, hem hammadde fiyatlarini düsürmüs hen de daha düsük maliyette üretilmesini saglamistir. 2006 yilinda kWattp maliyeti yaklasik 5000 Euro iken, 2011 yilinda bu rakam 2500 Euroya, 2012 yilinin ilk cegreginde 1500 Euroya düsmüstür. Ortalama bir evin günlük 8 kWatt enerjiye ihtiyaci oldugunu var sayarsak, 8x1500 = 12000 Euro bireysel yatirim icin pahali gelmektedir.
Bunun yani sira bir otomobilin degerini 30.000 Euro ve masraflariyla birlikte, 40.000 Euroyu buldugunu düsünürsek, karsislastirmadaki maksat kolayca anlasilir.

Fiyat karsilastirmasinda nelere dikkat etmeli

Dünya fotovoltaj panel üretiminin %50 si Cinde gerceklesmektedir. Diger ülkelerdeki üretimler de standartlastilarindan dolayi ayni kaliteyi sunmalari gerekmektedir. Her ne kadar panel ve malzeme fiyatlari esnek gibi görünse de, üreticilerin verdigi fiyatlar birbirlerine yakindir. Fark eden sadece uzakliga göre nakliyattir. Mega Wattlik projelerde, panel kullanimi fazla oldugundan %1-2 lik indirim fazla miktarda önemlidir. Sayet büyük projeler düsünülüyor ise, panel alimlarinda cok hassas ve itinali davranilmalidir. Özel indirimlerden kesinlikle kacinilmali, üreticilerin vey toptancilarin secereleri ve referanslari dikkatle incelenmelidir. Genelde panellerin ömürlerinin yaklasik 25 yil oldugu düsünülürse, secimde ne kadar itinali olunmasi önem kazanir. Birim fiyatlarin yani sira teknik degerlerin birbirleriyle mukayesesi de gerekmektedir. Panel secimlerindeki faktörlerden, fiyat-kalite-dayaniklilik ücgeni bir ölcüdür.

Solar tesislerinin fiyatlandirilmasi

Fotovoltaj panel fiyatlari üretimin artmasiyla önemli ölcüde düsmektedir. Her ne kadar bu düsüs bireysel ödenembilinecek makul seviyeler de olmasa da, talepden dolayi fiyat düsüslerinin devam edecegi var sayilmaktadir. Panel fiyatlarinda kullanilacak adet ve nakliyat belirleyici oldugundan, miktarin artmasi fiyatlarin düsmesi anlamina gelir. Adedine göre 2011 yilinda Watt(pick) 1,75 US Dolardan 4,00 US Dolara kadar yükselmekteydi. Bu rakamlar 2011 baharindan itibaren Watt(pick) 0,55 US Dolardan baslamaktadir.

Cati solar tesis fiyatlandirmasinda önemli birimler

-Proje
-Statik
-Paneller
-Mekanik aksamlar
-Kablo ve baglantilari
-Invertör
-Ruhsat
-Montaj-iscilik
-Sigorta

Solar tarla proje fiyatlandirmasinda önemli birimler

-Proje
-Statik
-Zemin etüdü
-Paneller
-Mekanik aksamlar
-Kablo ve baglantilari
-Invertör
-Ruhsat
-Montaj-iscilik
-Güvenlik
-Sigorta