Monokristalin Fotovoltaik (PV)

Tek tip kristal olan zincirleme tek tip tek düzenekli kristall olan yapı taşları (atom, iyon veya moleküller) kafes şeklinde makroskobik kristal oluştururlar. Bu tip yapı, tek ve çok tipli kristaller arasındaki yegane farktır.
Kimyasal Elementler
Tek tip kristaller (silisyum) yarı iletken endüstrisinde wafer üretmede kullanılır. Bu tip kristaller Czohralski veya kısmı eritme yöntemiyle üretilirler.
Kimyasal Bilesikler
Galyumarsenid ve lityumniyobat gibi tek tip kristaller, basit alaşımlar olduklarından elektronikde ve kimyasal elementler olarak sıkça kullanılırlar. Kimyasal bilesiklerin yapısal tanımlamalarında X-, nötron- veya senkrorotron-ışınlarında sıkça kullanılırlar. Diğer bir değişle moleküller içinde atom düzeneği ve diğer bileşkenlerin uzunluklarını kesin belirtmede de kullanılır. Burada kullanılan kristaller genelde bir milimetreden küçüktür.

Monokristal Plaka Kristal Ebatlari

Monokristalin solar hücre ebadları üreticiye göre değistiği gibi: azami 156 x 156 mm dir. Enerji birimi kuskusuz kristalin alaniyla dogru orantildir. Elektrik enerjisinin nerede ve ne anacli kullanilacagi, ebatlarin hesaplanmasinda önemli faktördür. Örnegin günes enerji destekli calisan enerji tüketimi cok az olan saat veya hesap makinalarinda bir kac milimetrelik ölcü yeterliyken, elektrik enerji tüketimi daha fazla olan bir baska cihazda, ebatlar buna oranla daha fazladir. Elektrik verimliliği de üretim kalitesine bağlıdır. Takriben laboratuvar değeri %14 - %17 arasında değişir. Yüksek verimlili hücrelerin değeri %21 lere kadar çıkabilir.

Kullanim Alanlari

Solar fotovoltajin kullanildigi her yerde kullanilabilen monkristaller, silisyum(Si) ve bilesenlerinden olusmaktadir. Monkristllerin üretimi polikristallerden(cok tip kristal) daha pahali oldugundan, polikristallere nazaran daha fazla randiman verebilirler.
Elektrik enerjisi üretiminde de cokca kullanilan polikristaller, üretiminde uygulanilan teknik degerlerinden ötürü, monkristal kadar iyi olabilirler. Elektrik enerjisi üretmek üzere modül secilirken, mono- vey polikristall ayrimi yerine, teknik ederlerini göz önünde bulundurmak önem arz eder. Sürekli yüksek seviyede elektrik enerjisi elde edilmesinin kosullari, sadece güc degerinden degil, isin yansima degerinden de degerlendirilir. Her ne kadar monokristaller polikristallere göre fazla enerji saglasalar da, Monokristallerin üretiminde harcanan elekreik enerjisi polikristallere harcanandan daha fazladir.