Türkiye´nin tek ve en büyük güneş enerjisi platformuna hoş geldiniz!

Edirne ve çevresinde güneş enerjisi tekniğinde deneyimli kişi veya kuruluşlarla çalışmak istiyoruz.

Günes Enerji Platformu

Bu platform yenilenbilir enerjiler hakkinda bilgilendirmek, fikir alisverisinde bulunmak, arastirmak ve uygulama anacli kurulmustur. Bu platforma amaci ve kapsami dahilinde resimli veya düz makale, yazi göndermek, görüs bildirmek serbesttir. Her makale veya metin, sahibinin adiyla yayinlanacaktir. Makale ve metinler sadece uygunlugu acisindan icerigine dokunulmadan yayinlanabilecek.

Günes Enerjisi

Günes sistemimizin en büyük isi ve isik kaynagi. Günese enerjisi, dünyamizda kullanilabilecek enerji miktarinin yaklasik 10.000 katina sahiptir. Günes enerjisini ve isinlarini elektrik ve isi kaynagina cevirmede kullanilmaktadir. Fotovoltaj veya fotovoltaik, halk arasinda kullanilan terimler günes enerjisi veya solar, günes isinlarinin belirli bir teknik uygulamayla solar hüchrelerinin elektrik akimina cevirmesidir. Solar hüchreleri fiziksel yapida silisyumun(Si) kimyasal bilesenlerinde olusmaktadir. Havada serbest halde dolasan atom ve elektronlarin günes isinlariyla hareketlenmesiyle enerji yüklü fotonlara dösmesi, fotovoltaj kristal yapisina etki eden photonlar eksi ve arti yüklü elektronlara dönüsür ve kutuplasirlar. Yüksek enerji yüklü iki katmandan biri arti diger ise eksi degerlidir. Her iki katman disariya dogru akim verir.

Günes ve Dünyamiz

Günesin etrafindaki dokuz gezegenden olan dünyamiz, isigini günesten almaktadir. Günes isinlarinin dünyayay 8,5 dakikada gelmesi, dünyanin yörüngesinde günese olan mesafleri, kendi eksenine olan egimi ve atmosferde havayi isitmasiyla, cesitli cografi ve yüzeysel farkliliklar da hesaba katilirsa iklimlerin olusumuyla ekvatordan kutuplara dogru isinin düsmesi kolayca anlasilir.
Her ne kadar dogal ortamlarda günes isinlarindan faydalansak da, gerekti enerji ürtermekte günes isinlarindan fayda saglayamamaktayiz.
1940larda silisyum ve germanyum gibi yari iletkenlerinin ilk defa kullanilmasi, zaman icinde gelisen teknolojyle birlikte, yari iletkenlerin elektronik ve diger teknik sahada topyekün kullanilmasi, hizli bir degisme getirmesine rahmen, bu degisim, fotovoltaj kristallerinin üretilmesinde gerektigi ilgiyi bulamamistir. Yari iletkenlerin gerektigi gibi üretimesi diger alanlarda kullanilmasi fotvoltaj sahasinda da kullanilmasi, günümüz enerji ihtiyacini belirli miktarda giderebilecek olurdu.

Yenilenebilir Enerjiler

21.yy enerji üretimiicin fosilli yakitlardan, baraj yapimlarinda vaz gecip, temiz teknolojiye uygun yenilenbilir enerji kaynaklarindan enerji üretilmesini gerektirmektedir.
Türkiye bulundugu cografi komunu da dikkate alinirda, yenilenebilir enerji kaynaklarina sahiptir. Günes enerjisinin toroslardaki isik ve isi sisdeti, yer yer sahradaki isi ve isik siddetine yakin oldugu, bilimsel arastirmalarla tesbit edilmistir.

Toroslara kurulacak günes ve rüzar enerji tesisleri, tüm akdeniz bölgesinin enerji ihtiyacini karsilaya yetecektir. Batiya dogru gidildikce rügar siddetinin artmasi,buralarin rüzgardan elektrik enerjisi elde etmede yegane uygun oldularinin kanitir. Tarima uygun olmayan yerlere solar tarlalarinin kurulmasi, elektrik enerjisi ütereteceginin yaninda, teknik bilimsel alanlarda arastirma yapilmasina da öncülük edecektir. Ilk yatirim yillarinda pahali gibi gözüken tesisler 4 yil sonra kendini amorti ettikleri gibi, 25 yillik ek maliyetsiz isleyecegini düsündügümüz de, geri kalan yillarda elektrik enerji üretimiziz masrafsiz olacaktir.

Bölgesel Kazanç

Akdeniz bölgesinin akdenizin dogusunda bulunmasi, hem deniz hem de karadan faydalanmamizi gerektirir. Bu bölgeye kurulan yenilenebilir enerji tesisleri, bölgedeki komsu ülkeler öncülük edebilecegi gibi, ticari ve teknolojik iliskileri de artiracaktir. Deniz yolu üzerinde fotovoltaj ticaretinin kisa sürede okyanusa acilmasi da bölgeye ayri bir önem kazandirir.

Güneş enerjisinin toroslardaki yogunluğunun, sahranın bayı bölgelerindeki yoğunluğa denk olduğu bilinmektedir. Torosların Muğla, Antalya, Mersin, Karaman ve Adana şeridine kurulacak solar enerji tarlaları tüm bölgeninin elektrik enerji gereksinimini çözecektir.

Akdeniz bölgesinde binalarin catilarina yerlestirilecek fotovoltaj tesisleri, her binanin elektrik enerjisini karsilayacagi gibi artan fazlasini da sebekeye vererek genel kullanimi destekleyecektir.

Akdeniz bölgesinde yilin 12 ayi tarimda sera yapildigi gercegi de göz önünde bulundurulursa, seralar üzerine kaplanacak ince membran fotovoltaj üniteleri, seralarin ihtiyaci olan enerji gereksinimini karsilayacaktir.

Kaynak Resim: http://www.eie.gov.tr

Yenilenebilir Elektrik Enerjisi Mühendisligi

Gelismis ülkelerde klasik elektrik mühendisligi egitimi son bir kac yildan beri, yerini yenilenebilir enerji mühendisligine birakti. Temel egitim ile birlikte, tabiata zarar vermeden yenilenebilen enerjileri arastirmak var olanlari uygulamak birer akademik gereksinim oldu. Yenilenbilen enerji kaynaklarindan en belirginleri ise, günes enerjisi ve rüzgardir. Gerci, rüzgar enerjisi günes enerjisinin bir türevi olmasina ragmen, ayri bir uzmanlik alanidir. Günes Enerji Teknikleri incelenirken, fotovoltaj veya fotovoltaik (Photovoltaik -PV) yani isiktan elde edilen elektrik anlaminda, fizigin temel kullarinin yani sira, elektrik fizigi, elektrik ve elektronik temel bilgileri, yari iletkenlerin teknigi, islev ve uygulanmalari, devra elemanlari, elekrik üretimi depolanmasi ve dagitim, mekanik mühendisligini ve mimarligi da iceren cok genis bir bilim dali olarak karsimiza cikmaktadir.
Günümzde elektrikli arabalarin üretildigini ve yakin bir zamanda bu arabalarin sayisinin da artacagi, yenilenebilir elektrik enerjisinin üretiminin önemini artiracaktir.